Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 14:53
 
Ihlamur ormanlarında hasat zamanı
Manyas’ın en önemli değerlerinden biri olan ‘doğa harikası’ ıhlamur ormanlarında hasat sezonu başladı.
Yerel Haberler Haberi


Geçimlerini ıhlamurdan sağlayan birçok kırsal mahalle sakinleri ve aile ekonomilerine ek kaynak yaratmak isteyen vatandaşlar metrelerce yükseklikteki ağaçlara tırmanarak, ıhlamur çiçeğini topluyor.

Yaklaşık 1 ay sürecek olan hasatta, ıhlamurlar toplandıktan sonra kurutulup, satışa sunulmak üzere hazır haline getirilecek.

Bu yıl kilogram fiyatının 150 lira olması beklenen ıhlamurun hasadından, yerel halk oldukça umutlu. Hasadın ilk günlerinde ıhlamur toplayan Boğazpınar Mahallesi sakinleri  ''Burası doğa harikası bir köy. Daha doğrusu köydü. 2014 Büyükşehir yasası ile birlikte artık mahalle olduk. Müthiş ıhlamur ormanlarımız var. Bu ormanlar ayrıca kestane ve defne açısından da oldukça verimli. Şimdi ise ıhlamur hasadının ilk günleri. Mahalle sakinlerinin büyük bir kısmı bugünlerde ormanın içinde ıhlamur topluyor. Hatta mahallemizden çıkıp giden dışarılarda başka işler yapan kişilerde yıllık izinlerini bu hasada denk getirerek aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar.” ifadelerini kullandılar.

Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçin’de, yaptığı değerlendirmede “Manyas ıhlamur ormanlarının yoğun olduğu bir ilçe. Hasat döneminde işçiler burada ağaçlara tek tek çıkıp, çiçek olan dalları ağaca zarar vermeden aşağı indiriyorlar ve aşağıda bekleyenler de bu dallardan çiçekleri topluyorlar. Oldukça zahmetli ve zaman zaman tehlikeli bir işçiliğin sonucunda çiçekler toplanıyor ve ardından kurutularak, satışa hazır hale getiriliyor. Bu sayede yerel halkın bütçesine de ciddi katkı sağlanıyor. Bu yıl da ıhlamur hasadında tüm mahalle sakinlerimize hayırlı bir sezon diliyorum.” dedi.

Haber: Tülay Keleş

Kaynak: (MSG) - Manyas'ın Sesi Gazetesi Editör: Taygun Ertan
 
Etiketler: Ihlamur, ormanlarında, hasat, zamanı,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

Haber Yazılımı